Ботьо Петков

Ботьо Петков

1815 г. – 29 август 1869 г.

Ботьо Петков Тачев е български просветен деец и учител. Известен е и под името даскал Ботю. Със своята съпруга Иванка Ботева имат 9 деца, сред които са революционерът Христо Ботев и генералът Кирил Ботев.

Ранни години

Ботьо Петков е роден в Карлово през 1815 г., в семейството на Петко Тачев и Ана Нектариева. През 1828 г. постъпва в гръцкото училище на Райно Попович за подготовка на учители. След като известно време учителства в родния си град, през 1839 г. Ботьо Петков започва работа като учител в Калофер.

Доказал се като надежден и способен учител, през 1841 г. е избран от Калоферската община да замине за Одеса, за да учи в Одеската семинария. Престоят му в Одеса продължава 2 години. В семинарията Петков е сред 3-та (от 13) български ученици, отличаващи се с „твърде добри способности“. Този период „формира характера му, приобщава го към руската литература, събужда и утвърждава богатите му литературни дарби“.

 

 

В Калофер

През 1843 г. той се връща в Калофер, където продължава своята дейност като народен учител. В края на 1845 г. се жени за Иванка Стойкова Дрянкова, произхождаща от известен и уважаван калоферски род, с която имат 9 деца – Христо, Ана, Петко, Стефан, Кирил, Тота, Генко, Генко и Боян. 

До края на живота си остава в Калофер, където развива учителското си дело. На 29 август 1869 г., след продължително боледуване, Ботьо Петков умира от туберкулоза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *